22 sierpnia o godzinie 17.00 w Parku Dolnym w Szczawnicy odbędzie się spektakl plenerowy zatytułowany „Janosik. Przebudzenie”, w reżyserii Szymona Budzyka.
Ponad pięćdziesiąt lat po premierze kultowego serialu, opowieść o legendarnej postaci karpackiego zbójnika zyska nową formę w malowniczym otoczeniu Pienin. Tym razem przedstawienie nie będzie wierną rekonstrukcją znanej historii ani klasyczną narracją o bohaterze wspierającym biednych kosztem bogatych. Twórcy spektaklu pragną sięgnąć głębiej, inspirując się karpackimi tradycjami, ludowymi wyobrażeniami, pieśniami oraz twórczością Kazimierza Przerwy-Tetmajera.
W rolę Janosika wcieli się Antoni Sałaj, aktor znany z wielu produkcji filmowych i telewizyjnych. Widzowie będą mogli usłyszeć muzykę na żywo oraz tradycyjne pieśni, które wprowadzą ich w fascynujący świat karpackiej legendy.
Forma spektaklu zakłada teatralną wędrówkę, a poszczególne sceny będą miały miejsce w różnych lokalizacjach Parku Dolnego. Publiczność będzie mogła poruszać się wraz z aktorami, stając się częścią przedstawianej historii. Naturalne otoczenie, parkowe alejki i piękno przyrody uczynią wyjątkową scenerię dla tego widowiska.
Data: 22 sierpnia 2026 r., sobota
Godzina: 17.00
Miejsce: Park Dolny w Szczawnicy
Spektakl jest adresowany zarówno do dorosłych, jak i rodzin z dziećmi. Widzowie są zachęcani do zabrania ze sobą koca, karimaty lub lekkiego, składanego krzesła oraz do założenia wygodnego obuwia, odpowiedniego do poruszania się po naturalnym terenie.

